Complete list of Grammys 2021 winners

The 63rd annual Grammy Awards held on Sunday evening. March 14.

 

It was hosted by Trevor Noah from the Los Angeles Conference Middle, simply throughout the road from the award present’s typical location on the Staples Middle.

 

As a result of pandemic, there was no dwell viewers for the Grammys this yr, aside from a restricted variety of performers and nominees.

 

Performers on the occasion included Taylor Swift, Dua Lipa, Cardi B and Megan Thee Stallion.

 

Under is the complete listing of winners, together with Beyoncé who picked up the 28th Grammy win of her profession, breaking the file for essentially the most Grammy wins ever by a feminine artist and most Grammy wins ever by a singer.

 

Report of the 12 months

  • “All the pieces I Needed” — Billie Eilish — Winner
  • “Black Parade” — Beyoncé
  • “Colours” — Black Pumas
  • “Rockstar” — DaBaby that includes Roddy Ricch
  • “Say So” — Doja Cat
  • “Do not Begin Now” — Dua Lipa
  • “Circles” — Publish Malone
  • “Savage” — Megan Thee Stallion that includes Beyoncé

 

Album of the 12 months

  • “Folklore” — Taylor Swift — Winner
  • “Chilombo” — Jhené Aiko
  • “Black Pumas” (Deluxe Version) — Black Pumas
  • “On a regular basis Life” — Coldplay
  • “Djesse Vol. 3” — Jacob Collier
  • “Ladies in Music Pt. III” — Haim
  • “Future Nostalgia” — Dua Lipa
  • “Hollywood’s Bleeding” — Publish Malone

 

Tune of the 12 months

  • “I Cannot Breathe” — H.E.R. — Winner
  • “Black Parade” — Beyoncé
  • “The Field” — Roddy Ricch
  • “Cardigan” — Taylor Swift
  • “Circles” — Publish Malone
  • “Do not Begin Now” — Dua Lipa
  • “All the pieces I Needed” —  Billie Eilish
  • “If the World Was Ending” — JP Saxe that includes Julia Michaels

 

Greatest New Artist

  • Megan Thee Stallion — Winner
  • Ingrid Andress
  • Phoebe Bridgers
  • Noah Cyrus
  • Chika
  • D Smoke
  • Doja Cat
  • Kaytranada

 

Greatest Pop Solo Efficiency

  • “Watermelon Sugar” — Harry Kinds — Winner
  • “Yummy” — Justin Bieber
  • “Say So” — Doja Cat
  • “All the pieces I Needed” — Billie Eilish
  • “Do not Begin Now” — Dua Lipa
  • “Cardigan” — Taylor Swift

 

Greatest Pop Duo/Group Efficiency

  • “Rain on Me” — Woman Gaga & Ariana Grande — Winner
  • “Un Dia (One Day)” — J Balvin, Dua Lipa, Dangerous Bunny & Tainy
  • “Intentions” — Justin Bieber that includes Quavo
  • “Dynamite” — BTS
  • “Exile” —  Taylor Swift that includes Bon Iver

 

Greatest Conventional Pop Vocal Album

  • “American Commonplace” — James Taylor — Winner
  • “Blue Umbrella” — Burt Bacharach & Daniel Tashian
  • “True Love: A Celebration of Cole Porter” — Harry Connick Jr.
  • “Unfollow the Guidelines” — Rufus Wainwright
  • “Judy” — Renée Zellweger

 

Greatest Pop Vocal Album

  • “Future Nostalgia” — Dua Lipa — Winner
  • “Adjustments” — Justin Bieber
  • “Chromatica” — Woman Gaga
  • “High quality Line” — Harry Kinds
  • “Folklore” — Taylor Swift

 

Greatest Dance Recording

  • “10%” — Kaytranada that includes Kali Uchis — Winner
  • “On My Thoughts” — Diplo & Sidepiece
  • “My Excessive” — Disclosure, Aminé and Slowthai
  • “The Distinction” — Flume that includes Toro y Moi
  • “Each of Us” — Jayda G

 

Greatest Dance/Digital Album

  • “Bubba” — Kaytranada — Winner
  • “Kick I” — Arca
  • “Power” — Disclosure
  • “Planet’s Mad” — Baauer
  • “Good Religion” — Madeon

 

Greatest Up to date Instrumental Album

  • “Reside on the Royal Albert Corridor” — Snarky Pet — Winner
  • “Axiom” — Christian Scott Atunde Adjuah
  • “Chronology of a Dream: Reside at The Village Vanguard” — Jon Batiste
  • “Take the Stairs” — Black Violin
  • “Americana” — Grégoire Maret, Romain Collin & Invoice Frisell

 

Greatest Rock Efficiency

  • “Shameika” — Fiona Apple — Winner
  • “The Steps” — HAIM
  • “Keep Excessive” — Brittany Howard
  • “Not” — Massive Thief
  • “Kyoto” — Phoebe Bridgers
  • “Daylight” — Grace Potter

Greatest Steel Efficiency

  • “Bum-Rush” — Physique Depend — Winner
  • “Beneath” — Code Orange
  • “The In-Between” — In This Second
  • “Bloodmoney” — Poppy
  • “Executioner’s Tax (Swing of the Axe)” — Energy Journey

Greatest Rock Tune

  • “Keep Excessive” — Brittany Howard — Winner
  • “Kyoto” — Phoebe Bridgers
  • “Misplaced in Yesterday” — Tame Impala
  • “Not” — Massive Thief
  • “Shameika” — Fiona Apple

Greatest Rock Album

  • “The New Irregular” — The Strokes — Winner
  • “A Hero’s Loss of life” — Fontaines D.C.
  • “Kiwanuka” — Michael Kiwanuka
  • “Daylight” — Grace Potter
  • “Sound & Fury” — Sturgill Simpson

Greatest Various Music Album

  • “Fetch the Bolt Cutters” — Fiona Apple — Winner
  • “Hyperspace” — Beck
  • “Punisher” — Phoebe Bridgers
  • “Jaime” — Brittany Howard
  • “The Gradual Rush” — Tame Impala

Greatest R&B Efficiency

  • “Black Parade” — Beyoncé — Winner
  • “Lightning & Thunder” — Jhené Aiko that includes John Legend
  • “All I Want” — Jacob Collier that includes Mahalia & Ty Dolla $ign
  • “Goat Head” — Brittany Howard
  • “See Me” — Emily King

Greatest Conventional R&B Efficiency

  • “Something for You” — Ledisi — Winner
  • “Sit On Down” — The Baylor Mission that includes Jean Baylor & Marcus Baylor
  • “Marvel What She Thinks of Me” — Chloe x Halle
  • “Let Me Go” — Mykal Kilgore
  • “Distance” — Yebba

Greatest R&B Tune

  • “Higher Than I Imagined” — Robert Glasper that includes H.E.R. & Meshell Ndegeocello — Winner
  • “Black Parade” — Beyoncé
  • “Collide” — Tiana Major9 & EARTHGANG
  • “Do It” — Chloe x Halle
  • “Gradual Down” — Skip Marley & H.E.R.

Greatest Progressive R&B Album

  • “It Is What It Is” — Thundercat — Winner
  • “Chilombo” — Jhené Aiko
  • “Ungodly Hour” — Chloe x Halle
  • “Free Nationals” — Free Nationals
  • “F*** Yo Emotions” — Robert Glasper

Greatest R&B Album

  • “Greater Love” — John Legend — Winner
  • “Glad 2 Be Right here” — Ant Clemons
  • “Take Time” — Giveon
  • “To Really feel Love/D” — Luke James
  • “All Rise” — Gregory Porter

Greatest Rap Efficiency

  • “Savage” — Megan thee Stallion that includes Beyoncé — Winner
  • “Deep Reverence” — Massive Sean that includes Nipsey Hussle
  • “Bop” — DaBaby
  • “Whats Poppin” — Jack Harlow
  • “The Greater Image” — Lil Child
  • “Dior” — Pop Smoke

Greatest Melodic Rap Efficiency

  • “Lockdown” — Anderson .Paak — Winner
  • “Rockstar” — DaBaby that includes Roddy Ricch
  • “Chortle Now Cry Later” — Drake that includes Lil Durk
  • “The Field” — Roddy Ricch
  • “Highest within the Room” — Travis Scott

Greatest Rap Tune

  • “Savage” — Megan thee Stallion that includes Beyoncé — Winner
  • “The Greater Image” — Lil Child
  • “The Field” — Roddy Ricch
  • “Chortle Now Cry Later” — Drake that includes Lil Durk
  • “Rockstar” — DaBaby that includes Roddy Ricch

 

Greatest Rap Album

  • “King’s Illness” — Nas — Winner
  • “Black Habits” — D Smoke
  • “Alfredo” — Freddie Gibbs & The Alchemist
  • “A Written Testimony” — Jay Electronica
  • “The Allegory” — Royce da 5’9″

Greatest Nation Solo Efficiency

  • “When My Amy Prays” — Vince Gill — Winner
  • “Stick That in Your Nation Tune” — Eric Church
  • “Who You Thought I Was” — Brandy Clark
  • “Bluebird” — Miranda Lambert
  • “Black Like Me” — Mickey Guyton

Greatest Nation Duo/Group Efficiency

  • “10,000 Hours” — Dan + Shay and Justin Bieber — Winner
  • “All Night time” — Brothers Osborne
  • “Ocean” — Woman A
  • “Sugar Coat” — Little Massive City
  • “Some Individuals Do” — Previous Dominion

Greatest Nation Tune

  • “Crowded Desk” — The Highwomen — Winner
  • “Bluebird” — Miranda Lambert
  • “The Bones” — Maren Morris
  • “Extra Hearts Than Mine” — Ingrid Andress
  • “Some Individuals Do” — Previous Dominion

Greatest Nation Album

  • “Wildcard” — Miranda Lambert — Winner
  • “Dusk” — Little Massive City
  • “By no means Will” — Ashley McBryde
  • “Woman Like” — Ingrid Andress
  • “Your Life Is a Report” — Brandy Clark

Greatest New Age Album

  • “Extra Guitar Tales” — Jim “Kimo” West — Winner
  • “Songs from the Bardo” — Laurie Anderson, Tenzin Choegyal & Jesse Paris Smith
  • “Periphery” — Priya Darshini
  • “Type//Much less” — Superposition
  • “Meditations” — Cory Wong & Jon Batiste

Greatest Improvised Jazz Solo

  • “All Blues” — Chick Corea, soloist — Winner
  • “Guinnevere” — Christian Scott Atunde Adjuah, soloist
  • “Pachamama” — Regina Carter, soloist
  • “Tomorrow is the Query” — Julian Lage, soloist
  • “Celia” — Gerald Clayton, soloist
  • “Moe Honk” — Joshua Redman, soloist

Greatest Jazz Vocal Album

  • “Secrets and techniques are the Greatest Tales” — Kurt Elling that includes Danilo Pérez — Winner
  • “ONA” — Thana Alexa
  • “Fashionable Ancestors” — Carmen Lundy
  • “Holy Room: Reside at Alte Oper” — Somi With Frankfurt Radio Massive Band
  • “What is the Hurry” — Kenny Washington

Greatest Jazz Instrumental Album

  • “Trilogy 2” — Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade — Winner
  • “on the tender spot of each calloused second” — Ambrose Akinmusire
  • “Ready Sport” — Terri Lyne Carrington and Social Science
  • “Occurring: Reside on the Village Vanguard” — Gerald Clayton
  • “RoundAgain” — Redman Mehldau McBride Blade

Greatest Massive Jazz Ensemble Album

  • “Knowledge Lords” — Maria Schneider Orchestra — Winner
  • “Dialogues on Race” — Gregg August
  • “Monk’estra Performs John Beasley” — John Beasley
  • “The Intangible Between” — Orrin Evans and The Captain Black Massive Band
  • “Songs You Like a Lot” — John Hollenbeck with Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace and The Frankfurt Radio Massive Band

Greatest Latin Jazz Album

  • “4 Questions” — Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra — Winner
  • “Tradiciones” — Afro-Peruvian Jazz Orchestra
  • “Metropolis of Desires” — Chico Pinheiro
  • “Viento y Tiempo – Reside at Blue Be aware Tokyo” — Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola
  • “Trane’s Delight” — Poncho Sanchez

Greatest Gospel Efficiency/Tune

  • “Movin’ On” — Jonathan McReynolds & Mali Music — Winner
  • “Great is Your Identify” — Melvin Crispell III
  • “Launch (Reside)” — Ricky Dillard that includes Tiff Pleasure
  • “Come Collectively” — Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good Information
  • “Will not Let Go” — Travis Greene

Greatest Up to date Christian Music Efficiency/Tune

  • “There Was Jesus” — Zach Williams & Dolly Parton — Winner
  • “The Blessing (Reside)” — Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship
  • “Sunday Morning” — Lecrae that includes Kirk Franklin
  • “Holy Water” — We the Kingdom
  • “Well-known For (I Imagine)” — Tauren Wells that includes Jenn Johnson

Greatest Gospel Album

  • “Gospel In response to PJ” — PJ Morton — Winner
  • “2econd Wind: ReadY” — Anthony Brown & group therAPy
  • “My Tribute” — Myron Butler
  • “Choirmaster” — Ricky Dillard
  • “Kierra” — Kierra Sheard

Greatest Up to date Christian Music Album

  • “Jesus is King” — Kanye West — Winner
  • “Run to The Father” — Cody Carnes
  • “All of My Greatest Buddies” — Hillsong Younger & Free
  • “Holy Water” — We the Kingdom
  • “Citizen of Heaven” — Tauren Wells

Greatest Roots Gospel Album

  • “Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)” — Fisk Jubilee Singers — Winner
  • “Lovely Day” — Mark Bishop
  • “20/20” — The Crabb Household
  • “What Christmas Actually Means” — The Erwins
  • “One thing Lovely” — Ernie Haase & Signature Sound

Greatest Latin Pop Album or City Album

  • “YHLQMDLG” — Dangerous Bunny — Winner
  • “Por Primera Vez” — Camilo
  • “Mesa Para Dos” — Kany García
  • “Pausa” — Ricky Martin
  • “3:33” — Debi Nova

Greatest Latin Rock or Various Album

  • “La Conquista del Espacio” — Fito Paez — Winner
  • “Aura” — Bajofondo
  • “MONSTRUO” — Cami
  • “Sobrevolando” — Cultura Profética
  • “Miss Colombia” — Lido Pimienta

Greatest Regional Mexican Music Album (Together with Tejano)

  • “Un Canto por México, Vol. 1” — Natalia Lafourcade — Winner
  • “Hecho en México” — Alejandro Fernández
  • “La Serenata” — Lupita Infante
  • “Bailando Sones y Huampangos con Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez” — Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
  • “Ayayay!” — Christian Nodal

Greatest Tropical Latin Album

  • “40” — Grupo Area of interest — Winner
  • “Mi Tumbao” — José Alberto “El Ruiseñor”
  • “Infinito” — Edwin Bonilla
  • “Sigo Cantando al Amor” (Deluxe) — Jorge Celedon & Sergio Luis
  • “Memorias de Navidad” — Víctor Manuelle

Greatest American Roots Efficiency

  • “I Bear in mind All the pieces” — John Prine — Winner
  • “Colours” — Black Pumas
  • “Deep In Love” — Bonny Mild Horseman
  • “Quick and Candy” — Brittany Howard
  • “I am going to Be Gone” — Norah Jones & Mavis Staples

Greatest American Roots Tune

  • “I Bear in mind All the pieces” — John Prine — Winner
  • “Cabin” — The Secret Sisters
  • “Ceiling to the Flooring” — Sierra Hull
  • “Hometown” — Sarah Jarosz
  • “Man And not using a Soul” — Lucinda Williams

Greatest Americana Album

  • “World on the Floor” — Sarah Jarosz — Winner
  • “Previous Flowers” — Courtney Marie Andrews
  • “Phrases of Give up” — Hiss Golden Messenger
  • “El Dorado” — Marcus King
  • “Good Souls Higher Angels” — Lucinda Williams

Greatest Bluegrass Album

  • “House” — Billy Strings — Winner
  • “Man on Hearth” — Danny Barnes
  • “To Reside in Two Worlds, Vol. 1” — Thomm Jutz
  • “North Carolina Songbook” — Steep Canyon Rangers
  • “The John Hartford Fiddle Tune Mission, Vol. 1” — Varied Artists

Greatest Conventional Blues Album

  • “Rawer than Uncooked” — Bobby Rush — Winner
  • “All My Dues are Paid” — Frank Bey
  • “You Make Me Really feel” — Don Bryant
  • “That is What I Heard” — Robert Cray Band
  • “Cypress Grove” — Jimmy “Duck” Holmes

Greatest Up to date Blues Album

  • “Have You Misplaced Your Thoughts But?” — Unbelievable Negrito — Winner
  • “Reside on the Paramount” — Ruthie Foster Massive Band
  • “The Juice” —  G. Love
  • “Blackbirds” — Bettye LaVette
  • “Up and Rolling” — North Mississippi Allstars

Greatest Folks Album

  • “All of the Good Occasions” — Gillian Welch & David Rawlings — Winner
  • “Bonny Mild Horseman” — Bonny Mild Horseman
  • “Thanks for the Dance” — Leonard Cohen
  • “Tune for Our Daughter” — Laura Marling
  • “Saturn Return” — The Secret Sisters

Greatest Regional Roots Music Album

  • “Environment” — New Orleans Nightcrawlers — Winner
  • “My Family – ‘Nikso’ Kowaiks” — Black Lodge Singers
  • “Cameron Dupuy and The Cajun Troubadours” — Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours
  • “Pretty Dawn” — N? Wai ?Eh?
  • “A Tribute to Al Berard” — Candy Cecilia

Greatest Reggae Album

  • “Acquired to Be Robust” — Toots & The Maytals — Winner
  • “Upside Down 2020” — Buju Banton
  • “Larger Place” — Skip Marley
  • “It All Comes Black to Love” — Maxi Priest
  • “One World” — The Wailers

Greatest World Music Album

  • “Twice as Tall” — Burna Boy — Winner
  • “Fu Chronicles” — Antibalas
  • “Agora” — Bebel Gilberto
  • “Love Letters” — Anoushka Shankar
  • “Amadjar” — Tinariwen

Greatest Kids’s Album

  • “All of the Women” — Joanie Leeds — Winner
  • “Be a Ache: An Album for Younger (and Previous) Leaders” — Alastair Moock And Buddies
  • “I am an Optimist” — Canine On Fleas
  • “Songs for Singin'” — The Okee Dokee Brothers
  • “Wild Life” — Justin Roberts

Greatest Spoken Phrase Album (Consists of Poetry, Audio Books & Storytelling)

  • “Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Damaging Trade on Earth” — Rachel Maddow — Winner
  • “Acid for the Kids – A Memoir” — Flea
  • “Alex Trebek – The Reply Is…” — Ken Jennings
  • “Catch and Kill” — Ronan Farrow
  • “Charlotte’s Internet (E.B. White)” — Meryl Streep and Full Forged

Greatest Comedy Album

  • “Black Mitzvah” — Tiffany Haddish — Winner
  • “I Love All the pieces” — Patton Oswalt
  • “The Pale Vacationer” — Jim Gaffigan
  • “Paper Tiger” — Invoice Burr
  • “23 Hours to Kill” — Jerry Seinfeld

Greatest Musical Theater Album

  • “Jagged Little Tablet” — Winner
  • “Amélie”
  • “American Utopia on Broadway”
  • “Little Store of Horrors”
  • “The Prince of Egypt”
  • “Tender Energy”

Greatest Compilation Soundtrack for Visible Media

  • “Jojo Rabbit” — Varied artists — Winner
  • “A Lovely Day within the Neighborhood” — Varied artists
  • “Invoice & Ted Face the Music” — Varied artists
  • “Eurovision Tune Contest: The Story of Hearth Saga” — Varied artists
  • “Frozen II” — Varied artists

Greatest Rating Soundtrack for Visible Media

  • “Joker” — Hildur Guðnadóttir, composer — Winner
  • “Advert Astra” — Max Richter, composer
  • “Changing into” — Kamasi Washington, composer
  • “1917” — Thomas Newman, composer
  • “Star Wars: The Rise of Skywalker” — John Williams, composer

Greatest Tune Written for Visible Media

  • “No Time to Die” (from No Time to Die) — Billie Eilish — Winner
  • “Lovely Ghosts” (from Cats) — Taylor Swift
  • “Carried Me with You” (from Onward) — Brandi Carlile
  • “Into the Unknown” (from Frozen II) — Idina Menzel that includes AURORA
  • “Stand Up” (from Harriet) — Cynthia Erivo

Greatest Instrumental Composition

  • “Sputnik” — Maria Schneider — Winner
  • “Child Jack” — Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
  • “Be Water II” — Christian Sands
  • “Plumfield” — Alexandre Desplat
  • “Strata” — Remy Le Boeuf’s Meeting Of Shadows that includes Anna Webber & Eric Miller

Greatest Association, Instrumental or A Cappella

  • “Donna Lee” — John Beasley — Winner
  • “Lavatory Dance” — Hildur Guðnadóttir
  • “Honeymooners” — Remy Le Boeuf’s Meeting Of Shadows
  • “Raise Each Voice and Sing” — Jarrett Johnson That includes Alvin Chea
  • “Uranus: The Magician” — Jeremy Levy Jazz Orchestra

Greatest Association, Devices and Vocals

  • “He Will not Maintain You” — Jacob Collier that includes Rapsody — Winner
  • “Asas Fechadas” — Maria Mendes That includes John Beasley & Orkest Metropole
  • “Desert Tune” — Säje
  • “From This Place” — Pat Metheny that includes Meshell Ndegeocello
  • “Gradual Burn” — Becca Stevens that includes Jacob Collier, Mark Lettieri, Justin Stanton, Jordan Perlson, Nic Arduous, Keita Ogawa, Marcelo Woloski & Nate Werth

Greatest Recording Bundle

  • “Vols. 11 & 12” — Doug Cunningham & Jason Noto, artwork administrators (Desert Classes) — Winner
  • “On a regular basis Life” — Pilar Zeta, artwork director (Coldplay)
  • “Funeral” — Kyle Goen, artwork director (Lil Wayne)
  • “Healer” — Julian Gross & Hannah Hooper, artwork administrators (Grouplove)
  • “On Circles” — Jordan Butcher, artwork director (Caspian)

Greatest Boxed or Particular Restricted Version Bundle

  • “Ode to Pleasure” — Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, artwork administrators (Wilco) — Winner
  • “Flaming Pie (Collector’s Version)” — Linn Wie Andersen, Simon Earith, Paul McCartney & James Musgrave, artwork administrators (Paul McCartney)
  • “Giants Stadium 1987, 1989, 1991” — Lisa Glines & Doran Tyson, artwork administrators (Grateful Useless)
  • “Mode” — Jeff Schulz, artwork director (Depeche Mode)
  • “The Story of Ghostly Worldwide” — Michael Cina & Molly Smith, artwork administrators (Varied Artists)

Greatest Album Notes

  • “Useless Man’s Pop” — Bob Mehr, album notes author (The Replacements) — Winner
  • “At The Minstrel Present: Minstrel Routines From The Studio, 1894-1926” — Tim Brooks, album notes author (Varied Artists)
  • “The Bakersfield Sound: Nation Music Capital Of The West, 1940-1974” — Scott B. Bomar, album notes author (Varied Artists)
  • “The Lacking Hyperlink: How Gus Haenschen Acquired Us From Joplin To Jazz And Formed The Music Enterprise” — Colin Hancock, album notes author (Varied Artists)
  • “Out Of A Clear Blue Sky” — David Sager, album notes author (Nat Brusiloff)

Greatest Historic Album

  • “It is Such A Good Feeling: The Greatest Of Mister Rogers” — Mister Rogers — Winner
  • “Celebrated, 1895-1896” — Distinctive Quartette
  • “Hittin’ The Ramp: The Early Years (1936 – 1943)” — Nat King Cole
  • “1999 Tremendous Deluxe Version” — Prince
  • “Memento” — Orchestral Manoeuvres In The Darkish
  • “Throw Down Your Coronary heart: The Full Africa Classes” — Béla Fleck

Greatest Engineered Album, Non-Classical

  • “Hyperspace” — Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua, Beck Hansen & Mike Larson, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Beck) — Winner
  • “Black Gap Rainbow” — Shawn Everett & Ivan Wayman, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Devon Gilfillian)
  • “Expectations” — Gary Paczosa & Mike Robinson, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Katie Pruitt)
  • “Jaime” — Shawn Everett, engineer; Shawn Everett, mastering engineer (Brittany Howard)
  • “25 Journeys” — Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Adam Grover, mastering engineer (Sierra Hull)

Producer of the 12 months, Non-Classical

  • Andrew Watt — Winner
  • Jack Antonoff
  • Dan Auerbach
  • Dave Cobb
  • Flying Lotus

Greatest Remixed Recording

  • “Roses (Imanbek Remix)” — Imanbek Zeikenov, remixer (SAINt JHN) — Winner
  • “Do You Ever (RAC Combine) — RAC, remixer (Phil Good)
  • “Imaginary Buddies (Morgan Web page Remix)” — Morgan Web page, remixer (Deadmau5)
  • “Praying for You (Louie Vega Major Remix) — Louie Vega, remixer (Jasper Road Co.)
  • “Younger & Alive (Bazzi vs. Haywyre Remix)” — Haywyre, remixer (Bazzi)

Greatest Engineered Album, Classical

  • “Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar'” — David Frost & Charlie Publish, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra) — Winner
  • “Danielpour: The Ardour of Yeshua” — Bernd Gottinger, engineer (JoAnn Falletta, James Ok. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Refrain)
  • “Gershwin: Porgy and Bess” — David Frost & John Kerswell, engineers; Silas Brown, mastering engineer (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Refrain)
  • “Hynes: Fields” — Kyle Pyke, engineer; Jesse Lewis & Kyle Pyke, mastering engineers (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)
  • “Ives: Full Symphonies” — Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)

Producer of the 12 months, Classical

  • David Frost — Winner
  • Blanton Alspaugh
  • Jesse Lewis
  • Dmitry Lipay
  • Elaine Martone 

Greatest Orchestral Efficiency

  • “Ives: Full Symphonies” — Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic) — Winner
  • “Points of America – Pulitzer Version” — Carlos Kalmar, conductor (Oregon Symphony)
  • “Concurrence” — Daníel Bjarnason, conductor (Iceland Symphony Orchestra)
  • “Copland: Symphony No. 3” — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
  • “Lutos?awski: Symphonies No. 2 & 3” — Hannu Lintu, conductor (Finnish Radio Symphony Orchestra)

Greatest Opera Recording

  • “Gershwin: Porgy and Bess” — David Robertson, conductor; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Refrain) — Winner
  • “Dello Joio: The Trial at Rouen” — Gil Rose, conductor; Heather Buck & Stephen Powell; Gil Rose, producer (Boston Fashionable Orchestra Mission; Odyssey Opera Refrain)
  • “Floyd, C: Prince of Gamers” — William Boggs, conductor; Keith Phares & Kate Royal; Blanton Alspaugh, producer (Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Refrain)
  • “Handel: Agrippina” — Maxim Emelyanychev, conductor; Joyce DiDonato; Daniel Zalay, producer (Il Pomo D’Oro)
  • “Zemlinsky: Der Zwerg” — Donald Runnicles, conductor; David Butt Philip & Elena Tsallagova; Peter Ghirardini & Erwin Stürzer, producers (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Refrain Of The Deutsche Oper Berlin)

Greatest Choral Efficiency

  • “Danielpour: The Ardour of Yeshua” — JoAnn Falletta, conductor; James Ok. Bass & Adam Luebke, refrain masters (James Ok. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Value; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Refrain & UCLA Chamber Singers) — Winner
  • “Carthage” — Donald Nally, conductor (The Crossing)
  • “Kastalski: Requiem” — Leonard Slatkin, conductor; Charles Bruffy, Steven Fox & Benedict Sheehan, refrain masters (Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas Metropolis Chorale & The Saint Tikhon Choir)
  • “Moravec: Sanctuary Street” — Kent Tritle, conductor (Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Refrain)
  • “As soon as Upon a Time” — Matthew Guard, conductor (Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble)

Greatest Chamber Music/Small Ensemble Efficiency

  • “Up to date Voices” — Pacifica Quartet — Winner
  • “Therapeutic Modes” — Brooklyn Rider
  • “Hearne, T,: Place” — Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra
  • “Hynes: Fields” — Devonté Hynes & Third Coast Percussion
  • “The Schumann Quartets” — Dover Quartet

Greatest Classical Instrumental Solo

  • “Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra” — Richard O’Neill; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony) — Winner
  • “Adés: Concerto for Piano and Orchestra” — Kirill Gerstein; Thomas Adès, conductor (Boston Symphony Orchestra)
  • “Beethoven: Full Piano Sonatas” — Igor Levit
  • “Bohemian Tales” — Augustin Hadelich; Jakub Hr?ša, conductor (Charles Owen; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)
  • “Vacation spot Rachmaninov – Arrival” — Daniil Trifonov; Yannick Nézet-Séguin, conductor (The Philadelphia Orchestra)

Greatest Classical Solo Vocal Album

  • “Smyth: The Jail” — Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, conductor (Experiential Refrain; Experiential Orchestra) — Winner
  • “American Composers at Play – William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto” — Stephen Powell (Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich & Jason Vieaux)
  • “Clairières – Songs by Lili & Nadia Boulanger” — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist
  • “Farinelli” — Cecilia Bartoli; Giovanni Antonini, conductor (Il Giardino Armonico)
  • “A Lad’s Love” — Brian Giebler; Steven McGhee, accompanist (Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley & Ben Russell)

Greatest Classical Compendium

  • “Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke” — Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer — Winner
  • “Adès Conducts Adès” — Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès, conductor; Nick Squire, producer
  • “Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map, Neiges, Vers Toi Qui Es Si Loin” — Clément Mao-Takacs, conductor; Hans Kipfer, producer
  • “Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto” — José Serebrier, conductor; Jens Braun, producer
  • “Woolf, L.P.: Hearth and Blood” — Matt Haimovitz; Julian Wachner, conductor; Blanton Alspaugh, producer

Greatest Up to date Classical Composition

  • “Rouse: Symphony No. 5” — Christopher Rouse, composer (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) — Winner
  • “Adès: Concerto for Piano and Orchestra” — Thomas Adès, composer (Kirill Gerstein, Thomas Adès & Boston Symphony Orchestra)
  • “Danielpour: The Ardour of Yeshua” — Richard Danielpour, composer (JoAnn Falletta, James Ok. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Refrain)
  • “Floyd, C.: Prince of Gamers” — Carlisle Floyd, composer (William Boggs, Kate Royal, Keith Phares, Florentine Opera Refrain & Milwaukee Symphony Orchestra)
  • “Hearne, T.: Place” — Ted Hearne, composer (Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra)

Greatest Music Video

  • “Brown Pores and skin Woman” — Beyoncé, Saint Jhn & Wizkid That includes Blue Ivy Carter — Winner
  • “Life Is Good” — Future That includes Drake
  • “Lockdown” — Anderson .Paak
  • “Adore You” — Harry Kinds
  • “Goliath” — Woodkid

Greatest Music Movie

  • “Linda Ronstadt: The Sound of My Voice” — Linda Ronstadt — Winner
  • “Beastie Boys Story” — Beastie Boys
  • “Black Is King” — Beyoncé
  • “We Are Freestyle Love Supreme” — Freestyle Love Supreme
  • “That Little Ol’ Band From Texas” — ZZ High

Supply hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *